آبیاری هوشمند, آموزش هوشمند سازی, خانه هوشمند, روشنایی هوشمند, مقالات, هوشمند سازی ساختمان

تجهیزات خانه هوشمند – لوازم هوشمند سازی ساختمان

خانه هوشمند

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kthdl1gc’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

تجهیزات خانه هوشمند

برای اینکه یک خانه هوشمند داشته باشیم، نیاز داریم تا از تجهیزات هوشمند و لوکس استفاده کنیم. تمامی این تجهیزات از طریق پروتکل مدباس(Mod BUS) به هم مرتبط میشوند. در ادامه به معرفی و کاربرد های این تجهیزات هوشمند می پردازیم.

[/av_textblock]

[av_horizontal_gallery ids=’3694,3702,3698,3704′ height=’25’ size=’large’ gap=’large’ active=’enlarge’ initial=” control_layout=’av-control-default’ links=’active’ link_dest=” lightbox_text=” lazy_loading=’disabled’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto2yb8u’ sc_version=’1.0′][/av_horizontal_gallery]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto44l5e’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

تجهیزات هوشمند

کلید هوشمند

این کلید ها به صورت لمسی و با نور پس زمینه در طرح  ها و رنگ های مختلف تولید می شوند. کلید هوشمند امکان کنترل روشنایی، کنترل دما، باز و بسته کردن پرده برقی، احضار آسانسور و کلی کاربرد های دیگر را دارند.  با توجه به سناریو ها و پلن هایی که در ساختمان در نظر گرفته می شود برنامه ریزی روی کلید های هوشمند انجام میشود.

بر روی کلید هوشمند سنسور نور قرار داده شده تا زمانی که نور محیط خاموش می باشد، نور پس زمینه روی کلید روشن شود و کلید به راحتی پیدا شود. همچنین کلید های ترموستاتیک هم که به صورت با نمایشگر و بدون نمایشگر عرضه می شود، قابلیت اندازه گیری دمای محیط را دارد و بر روی خود نمایشگر و یا روی تاچ پنل و اپلیکیشن میتوان دمای اندازه گیری شده را مشاهده نمود .

[/av_textblock]

[av_horizontal_gallery ids=’3740,3742,3752,3756,3754′ height=’25’ size=’large’ gap=’large’ active=’enlarge’ initial=” control_layout=’av-control-default’ links=’active’ link_dest=” lightbox_text=” lazy_loading=’disabled’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto2zzo6′ sc_version=’1.0′][/av_horizontal_gallery]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto401gz’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

سنسور هوشمند

سنسور ها در انواع مختلفی وجود دارند که هر کدام را جداگانه مورد بررسی قرار میدهیم :

سنسور حضور

این سنسور همان طور که از نامش پیداس حضور افراد را در محیط شناسایی میکند. یکی از کاربردی ترین تجهیزات در هوشمند سازی ساختمان می باشد . سنسور حضور برای بهینه کردن مصرف برق و انرژی کاربرد بالایی دارد به این صورت که به محض اینکه حضور افراد را تشخیص دهد لامپ ها روشن میکند و اگر کسی حضور نداشت نور ها را قطع می کند تا لامپ ها بی دلیل روشن نباشد. یکی دیگر از کاربرد های سنسور حضور در ساختمان در بخش امنیتی است، بدین صورت که اگر حضور شخصی را تشخیص دهد سیستم امنیتی و آژیر را فعال کند و یا از طریق سیستم مرکزی حضور غیر مجاز به خانه یا محیط را به صاحب خانه و یا پلیس گزارش میدهد.

سنسور دما و رطوبت

اگر بخواهیم سیستم سرمایشی و گرمایشی را به صورت برنامه ریزی شده و هوشمند کنترل کنیم به سنسور دما و رطوبت نیاز داریم. این سنسور اطلاعات دمایی محیط را گرفته و در اختیار سیستم مرکزی قرار میدهد و با توجه به سناریو های از پیش تعیین شده به سیستم سرمایشی و گرمایشی فرمان هایی جهت زیاد و یا کم کردن دمای محیط ارسال میشود تا بدون نیاز به دخالت ما به صورت هوشمند دمای مطلوب فراهم شود.

از دیگر کاربرد های سنسور دما و رطوبت، در بخش سیستم آبیاری می باشد. از این سنسور میتوان برای اندازه گیری دما و رطوبت محیط استفاده کرد و در صورتی که بارندگی انجام شده باشد و نیاز به آبیاری نباشد، اطلاعات به سیستم مرکزی ارسال خواهد شد و سناریو آبیاری متوقف می شود. عکس این سناریو هم قابل اجراست، یعنی زمانی که رطوبت کم باشد و دما افزایش داشته باشد سیستم آبیاری فعال شود .

سنسور دود و کربن دی اکسید

یکی از خطراتی که در منزل،شرکت ها و کارخانه ها احتمال دارد اتفاق بیافتد، نشت گاز و یا آتش سوزی است .

با استفاده از سنسور دود و کربن دی اکسید میتوان نشت گاز و دود را تشخیص داد و سیستم اطفاء حریق را فعال نمود. یا اگر نشت گاز صورت گرفته به شیر برقی فرمان داد تا گاز را قطع کند. راه اندازی این سیستم هزینه کمی دارد ولی در صورتی که از این سیستم استفاده نشود خسارات جبران ناپذیری به اموال و سرمایه وارد می شود.

یکی دیگر از کاربرد های سنسور دود و کربن دی اکسید در دیتا سنتر ها است. دیتا سنتر ها یکی از مکان های پرهزینه و در واقع مغز کامپیوتری شرکت ها هستند. تمامی دیتا ها و ارتباطات سیستم ها در دیتا سنتر ها وجود دارد و اگر اتفاق ناگواری در این مکان بیافتد علاوه برخسارت مالی، از بین رفتن اطلاعات میتواند خسارت جبران ناپذیری به شرکت وارد کند. به همین منظور استفاده از سنسور تشخیص دود و گاز کربن دی اکسید در دیتا سنتر ها یک امر ضروری است تا به محض تشخیص دود سیستم اطفاء حریق را فعال کند و از خسارات جلوگیری شود.

سنسور دمای آب

از سنسور دمای آب میتوان در استخر، موتور خانه و تصفیه خانه استفاده کرد. نحوه کارکرد این سنسور به این صورت است که قسمت فلزی آن را درون آب قرار میدهیم و با اندازه گیری دمای آب اطلاعات بدست آمده را به سیستم مرکزی ارسال می کند.

یکی از نمونه های کاربردی استفاده از سنسور آب در استخر ها می باشد. می توانید با استفاده از این سنسور و قرار دادن آن در آب استخر، دمای لحظه ای آن را مشاهده و با استفاده از یک سناریو ساده دمای آب را در هر زمان که می خواهید در دمای مطلوب خود قرار دهید.

[/av_textblock]

[av_horizontal_gallery ids=’3919,3714,3711,3708,3713′ height=’25’ size=’large’ gap=’large’ active=’enlarge’ initial=” control_layout=’av-control-default’ links=’active’ link_dest=” lightbox_text=” lazy_loading=’disabled’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto3269b’ sc_version=’1.0′][/av_horizontal_gallery]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto3svyh’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

تاچ پنل هوشمند

پنل های هوشمند در دو نوع مقاومتی و خازنی تولید می شوند و بسته به نوع محیطی که قرار است در  آن نصب شود پنل را نصب می کنیم. پنل های هوشمند مقاومتی با توجه به اینکه در برابر آب و گرد و غبار مقاوم هستند، برای محیط استخر و حیاط مورد استفاده قرار می گیرند. و پنل های خازنی برای داخل خانه استفاده می شوند.

پنل لمسی هوشمند با کاربری آسان و قرار دادن محیط گرافیکی زیبا و حس لاکچری بودن منزل یکی از پر طرفدارترین تجهیزات هوشمند سازی در بین مشتریان است. با استفاده از پنل لمسی میتوان تمامی تجهیزات را کنترل کرد و سناریو های مختلف را فعال یا غیر فعال نمود.

[/av_textblock]

[av_horizontal_gallery ids=’3716,3717′ height=’25’ size=’large’ gap=’large’ active=’enlarge’ initial=” control_layout=’av-control-default’ links=’active’ link_dest=” lightbox_text=” lazy_loading=’disabled’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto32oxp’ sc_version=’1.0′][/av_horizontal_gallery]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto3qtyo’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

آیفون هوشمند

این نوع آیفون ها در دو نوع تک زنگ و کدینک موجود هستند، از نوع تک زنگ میتوان برای ویلا ها استفاده کرد و از مدل کدینگ برای آپارتمان ها مورد استفاده قرار داد. آیفون های هوشمند این قابلیت را دارند که از راه دور در را باز و بسته کنید و همچنین امکان ارتباط با سایر واحد ها نیز وجود دارد.

[/av_textblock]

[av_horizontal_gallery ids=’3748,3747,3727,3729,3722′ height=’25’ size=’large’ gap=’large’ active=’enlarge’ initial=” control_layout=’av-control-default’ links=’active’ link_dest=” lightbox_text=” lazy_loading=’disabled’ id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto36ln6′ sc_version=’1.0′][/av_horizontal_gallery]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kto3ozxn’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

ماژول IR

تعداد زیاد لوازم صوتی و تصویری در منزل و داشتن کنترل جداگانه برای هرکدام یکی از مشکلاتی است که همیشه در منزل ها وجود داشته و حل این مشکل با ماژول IR امکان پذیر است. این ماژول با پشتیبانی از پروتکل IR امکان کنترل 40 دستگاه را دارد. با پوشش شعاع 360 درجه و برد 7 متری میتوانید تمامی کنترل ها را حذف کنید و با گوشی تمامی لوازم صوتی و تصویری اعم از تلویزیون، دی وی دی، کولر گازی و غیره را کنترل کنید.

ماژول روشنایی

با استفاده از این ماژول میتوان خطوط روشنایی را کنترل کرد. ماژول روشنایی در انواع 8 کاناله، 10 کاناله و 10 کاناله پلاس موجود می باشد و با توجه به تعداد خطوط روشنایی در  ساختمان یکی از این ماژول ها را در نظر می گیریم. ماژول روشنایی دارای چراغ های LED بوده و امکان تنظیم روی حالت دستی را هم دارد.

ماژول پرده برقی

این ماژول همان طور که از نامش پیداس برای کنترل پرده ها در منزل استفاده میشود. همچنین به شما این امکان را میدهد تا به صورت هوشمند از طریق خود ماژول پرده برقی، کلیدها، تاچ پنل و اپلیکیشن کنترل پرده ها را بدست بگیرید و در سناریو ها از آن استفاده نمایید.

ماژول پرده برقی 5 کاناله بوده و دو پرده برقی دو موتور و یک پرده برقی تک موتور را تحت کنترل خود در می آورد.

ماژول فن کوئل

ماژول فن کوئل 3 کاناله قابلیت تنظیم در سه دور را دارا می باشد و برای هر کانال 2 شیر برقی را هم می توان کنترل کرد. همچنین به صورت دستی هم میتوان فن کوئل را تنظیم نمود.

برای کنترل تجهیزاتی که در خانه یا ساختمان استفاده میکنیم چندین روش وجود دارد.

  • استفاده از کلید هایی است که روی خود ماژول ها قرار داده شده است.
  • با کلید های هوشمند که در مناطق مختلف خانه یا ساختمان نصب می شود.
  • با تاچ پنل میتوان تمامی لوازم و تجهیزات هوشمندی که نصب کرده ایم را کنترل نماییم.
  • با استفاده از اپلیکیشن میتوان با اتصال به اینترنت، هر کجا که باشید خانه هوشمند خود را کنترل نمایید.

جهت هوشمند سازی ساختمان یا منزل خود با کارشناسان باویشا تماس حاصل نمایید.

[/av_textblock]

نوشته های مشابه