شهر هوشمند, مقالات

معرفی 10 شهر هوشمند جهان

هوشمند سازی

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kw3suvay’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]
ما در اینجا به بررسی 10 شهر هوشمند جهان می پردازیم و می خواهیم ببینیم که چگونه پیشرفت تکنولوژی و هوشمند سازی به مردم کمک میکند.

شهر های هوشمند از این تکنولوژی مدرن برای توسعه و پایداری انرژی، شبکه حمل نقل، منابع آبی، سرمایش و گرمایش بهره می گیرند.

شهر هوشمند

10- شیکاگو

شیکاگو سومین شهر بزرگ آمریکاست که از تکنولوژی های مختلف هوشمند سازی جهت رشد و توسعه استفاده میکند.

با استفاده از شبکه گسترده سنجش شهری با هدف جلوگیری از ازدحام جمعیت، آلودگی هوا و تغییرات اقلیمی در دوران کرونا عمل می کند.

شهر هوشمند

9- بوستن

این شهر یکی از اولین شهر هایی بود که به برنامه هوشمند سازی روی آورد.

برنامه بلند مدت این شهر هوشمند ایجاد شهر سازی مشارکتی بر پایه استفاده از برنامه های تلفن همراه جهت کمک به مردم برای دستیابی  راحت تر به پارکینگ ها و ارتباط بهتر با یکدیگر است. همچنین ایجاد بستر های مناسب برای حل مسائل حمل نقل ترافیکی بوده است.

شهر هوشمند

8- بارسلونا

در سال 2011، این شهر میزبان اولین نمایشگاه و کنگره جهانی شهر هوشمند بود. پس از آن بارسلونا نو آوری های مختلفی را در سطح شهر انجام داد. از جمله بیلبورد های لامپ ال ای دی که ترافیک و ازدحام فعالیت عابران پیاده، کیفیت هوا و آلودگی صوتی را نمایش می دهد.

همچنین کل شهر با سطل های زباله هوشمند پوشیده است. که با جارو برقی های عظیم، زباله ها را در مخازن زیر زمینی جمع آوری می کند تا نیاز به کامیون های جمع آوری زباله و بوی نامطبوع آن ها در شهر کاهش یابد.

شهر هوشمند

7-کپنهاگن

این شهر در سال 2017 بخاطر سیستمی که به کیفیت هوا،مصرف انرژی، ترافیک و مدیریت زباله نظارت می کردجایزه گرفت.

علاوه بر داشتن این سیستم، چراغ های راهنمایی هوشمند نقاط شارژ وسایل نقلیه الکتریکی و بسیاری از پلتفرم های هوشمند دیگر نیز در این شهر وجود دارد. این شهر با موسسه ماساچوست هم جهت دوچرخه هوشمند همکاری می کند.

شهر هوشمند

6-هنگ کنگ

این شهر نه تنها خیابان های خود را با لامپ های هوشمند به حسگر تجهیز کرده بلکه یک قدم فراتر رفته و آن ها را با 5G سراسری توسعه داده است. شما می توانید در این شهر هوشمند مکان هایی مجهز به موبایل را بیابید که تصاویر، نقشه ها و هر اطلاعاتی که مربوط به بارش، دما و در دسترس بودن پارکینگ های سطح شهر را به شما نشان دهد.

شهر هوشمند

5- لندن

لندن در چند سال گذشته چندین طرح شهر هوشمند را پیاده سازی کرده است.

برای مثال راه اندازی چالش نوآوری برای کمک به استارت آپ هایی که به توسعه هوشمنده سازی و راه حل های نوین کمک می کند. مثال دیگر برنامه به اسم connect londen  که هدف از آن ارائه اتصال 5G و پوشش فیبر نوری در کل شهر است. پایه های چراغ های نمادین لندن به کمک حسگر ها هوشمند شده و در تمام نقاط شهر شارژ خودرو های الکتریکی موجود است.

شهر هوشمند

4-دبی

دبی اخیرا یک برنامه هفت ساله را برای تغییر دیجیتالی تمام خدمات دولتی و اقتصادی از جمله ارتباطات، برنامه ریزی شهری، حمل و نقل و بسیاری دیگر شروع کرده است. اکثر این خدمات اکنون هوشمند شده و از طریق اپلیکیشن Dubai Now برای شهروندان قابل دسترسی هستند. هوش مصنوعی استفاده شده در بخش حمل و نقل به کاهش قابل توجه تصادف های رانندگی ناشی از خستگی کمک کرده است.

شهر هوشمند

3-آمستردام

این شهر، هوشمند سازی را از سال 2009 آغاز کرده و بیش از 170 پروژه مختلف را انجام و توسعه داده است.

داده های حمل و نقل و ترافیک با توسعه دهندگان شهری برای ایجاد نقشه برداری های دقیق به اشتراک گذاشته می شود.

این شهر با بهره گیری از ربات هایی که همانند قایق عمل می کنند، برای تحویل و ارسال مرسوله ها استفاده می کنند.

آمستردام همچنین دارای دهکده های هوشمند شناور است که بدنبال غلبه بر ازدحام جمعیت در تلاش برای جایگزینی آن با ساخت و ساز های شهری می باشد.

شهر هوشمند

2- سنگاپور

سنگاپور یکی از هوشمند ترین شهر های جهان محسوب می شود. با افزایش روز افزون جمعیت پیر، دولت استفاده از فناوری های دیجیتال و ابتکارات نوین برای افزایش بهره وری در اقتصاد و پیشرفت کشور تمرکز دارد.

در حال حاضر در سراسر کشور ساختمان ها هوشمند هستند و تا سال 2022 برنامه دولت این است که روشنایی ها در تمام جاده های عمومی هوشمند شود و پنل های خورشیدی روس پشت بام ها به 6000 ساختمان برسد.

شهر هوشمند

1-نیویورک

شهر نیویورک یک برنامه آزمایشی شهر هوشمند را راه اندازی کرد که صدها حسگر هوشمند و فناوری نو ظهور را در مناطق مختلف در سال 2020 قرار داد. داده های جمع آوری شده به این شهر این امکان را می دهد تا خدماتی مانند مدیریت زباله و جمع آوری را کارآمد تر مدیریت کند. همچنین ایستگاه های شارژ آنلاین در حال جایگزینی با باجه های تلفن هستند.

از دیگر برنامه های این شهر فوق هوشمند می توان به Midtown in Motion & Cyber NYC,NYC Challenges, LinkNYC اشاره کرد.
[/av_textblock]

نوشته های مشابه