خانه هوشمند, مقالات

هوشمند سازی استخر

هوشمند سازی

[av_one_full first min_height=” vertical_alignment=’av-align-top’ space=” row_boxshadow=” row_boxshadow_color=” row_boxshadow_width=’10’ custom_margin=” margin=’0px’ mobile_breaking=” border=” border_color=” radius=’0px’ padding=’0px’ column_boxshadow=” column_boxshadow_color=” column_boxshadow_width=’10’ background=’bg_color’ background_color=” background_gradient_color1=” background_gradient_color2=” background_gradient_direction=’vertical’ src=” background_position=’top left’ background_repeat=’no-repeat’ highlight=” highlight_size=” animation=” link=” linktarget=” link_hover=” title_attr=” alt_attr=” mobile_display=” id=” custom_class=” template_class=” aria_label=” av_uid=’av-14dpt’ sc_version=’1.0′]

[av_textblock size=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” font_color=” color=” id=” custom_class=” template_class=” av_uid=’av-kwuxugxd’ sc_version=’1.0′ admin_preview_bg=”]

امروزه خانه ها و ویلاهایی که دارای استخر هستند لازم هست تا سیستم کنترل استخر خود را هوشمند کنند.

البته این هوشمند سازی استخر لازمه پرداخت هزینه اضافی است. اولین سوالی که به ذهن می آید این است که این هزینه اضافی که می خواهیم صرف هوشمند سازی استخر کنیم آیا به صرفه است یا خیر؟

با خواندن این مقاله و ارائه دلایلی که مطرح می کنیم می بینیم که این کار یک تصمیم هوشمندانه است.

هوشمند سازی

سیستم استخر هوشمند

همانند هوشمند سازی خانه، برای استخر، سونا و جکوزی هم راه اندازی سیستم هوشمند نیازمند سیم کشی و نصب قطعات هوشمند می باشد.

برای اینکه بتوانیم کنترل تمامی بخش ها را داشته باشیم به موارد زیر نیاز داریم.

نصب ماژول و رله ها

کنترل هوشمند پمپ های استخر برای قطع و وصل کردن و همچنین نصب ماژول روشنایی برای نورپردازی های دور و داخل استخر نیازمند ادواتی است که این ادوات دارای رله های مناسب جهت قطع و وصل کردن به موقع خروجی های مختلف است.

حسگر ها (سنسور ها)

حسگر ها (سنسور ها) به صورت پیوسته دمای آب را اندازه گیری می کند و این داده را به پردازنده هوشمند ارسال می کند. سپس شما می توانید با در اختیار داشتن این داده ها فرمان مناسب را در هر لحظه و هر مکانی که قرار دارید بدهید.

سیستم مرکزی یا CPU

این ماژول مغز اصلی و مرکز فرمان سیستم هوشمند است به نحوی که تمامی داده ها از سنسور دمای آب دریافت می کند. سیستم مرکزی بر اساس سناریو هایی که تعریف کردیم تصمیم گیری می کند که چه فرمان هایی به بخش های مختلف ارسال شود. همچنین این دیوایس، مرکز ارتباطی بین دستگاه ها و گوشی همراه است.

استخر هوشمند

کارهایی که می توانیم برای یک استخر هوشمند انجام دهیم.

چراغ های استخر و جکوری را کنترل کنیم.

فرض کنید به سمت خانه یا ویلا در حرکت هستید. به یک برنامه آخر هفته رویایی به همراه دوستان یا خانواده فکر کنید که به سمت ویلا در حرکت هستید و می خواهید به محض رسیدن به ویلا تمامی شرایط برای شما محیا باشد. آب استخر در شرایط ایده آل قرار گرفته و چراغ ها و سیستم روشنایی یک نورپردازی زیبا را برای شما فراهم می آورد تا یک شب رویایی را تجربه کنید. همچنین میتوانید با گوشی خود سیستم صوتی را فعال کنید تا یک موزیک زیبا فضا را دلنشین کند.

هوشمند سازی استخر

کنترل پمپ ها

پمپ در واقع قلب استخر و مسئول گردش آب هست تا استخر همیشه تمیز و عاری از باکتری باشد.

شما می توانید بسته به نیازتان و در زمان های تعیین شده دستور تخلیه و یا پرکردن استخر را با استفاده از وسایل ارتباطی که در اختیار دارید بدهید و در آخر نتیجه کار را در اپلیکیشن خود مشاهده نمایید.

سایبان یا سقف برای استخر

اولین سوالی که باید از خودمان بپرسیم این است که آیا سایبان و سرپوش برای استخر لازم است؟

ما در ادامه به بررسی مواردی که باعث می شود از سایبان و سر پوش برای استخر استفاده کنیم می پردازیم.

  • برای جلوگیری از تبخیر شدن آب استخر در روز های گرم سال، سایبان می تواند باعث جلوگیری از این امر شود و نتیجه آن، صرفه جویی مصرف آب را به همراه دارد.
  • استفاده از سایبان باعث می شود تا از عواملی که باعث آلوده شدن آب می شود، جلوگیری کند.
  • برای حفظ گرمای محیط استخر و آب هم میتواند کمک زیادی کند. تا از هدر رفت گرما و انرژی جلوگیری کند و این امکان فراهم می شود که حتی در سرما هم بتوانیم از استخر استفاده کنیم و از آن لذت ببریم.
  • یکی دیگر از مواردی که میتوان به آن اشاره کرد امنیت است. اگر استخر داخل حیاط است و نمی خواهیم که داخل استخر دیده شود، می توانیم با استفاده از سایبان و سرپوش سقفی از این امر هم جلوگیری کنیم.

مصرف انرژی را مدیریت کنید

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم هوشمند سازی باعث می شود که در مصرف انرژی و هزینه های اضافی صرفه جویی داشته باشیم. زمانی که پمپ استخر خود را به یک پمپ هوشمند ارتقاء می دهیم این امکان را به ما می دهد که بتوانیم به طور دقیق و در هر لحظه و هر مکان که بخواهیم میزان ورود آب به استخر را کنترل کنیم.

بسته به نوع امکاناتی که برای استخر خود در نظر می گیریم میتوانیم موارد زیر را برنامه ریزی و کنترل کرد.

  • تنظیم شدت جریان آب جکوزی
  • زمان تصویه آب و فیلتراسیون
  • ارسال اعلان برای زمانی که دمای آب کاهش می یابد
  • زمانی که پوشش استخر کنار می رود یک اعلان ارسال کند یا چراغ های دور را روشن کند
  • می توانیم با قرار دادن سنسور باران، در زمان بارش، سقف به صورت خودکار بسته شود.
  • هیچ محدودیتی وجود ندارد فقط باید تخیلات خود را بکار بیاندازید تا ما آن را به واقعیت تبدیل کنیم

درآخر سه دلیل اصلی که می توانیم نتیجه بگیریم که استخر هوشمند یک سرمایه گذاری خوب است را مورد بررسی قرار می دهیم.

صرفه جویی در هزینه ها و انرژی : استفاده از سوئیچ ها و حسگر ها در تجهیزات معمولی میتواند صرفه جویی انرژی را فراهم کند. پمپ هوشمند فقط در صورت نیاز روشن می شود و دیگر نیاز نیست که آن را از صبح روشن کنیم و می توانیم آن را طوری تنظیم کنیم که یک ساعت قبل از رسیدنتان روشن شود.

راحتی و آسایش: کنترل استخر تنها با چند کلیک انجام می شود. پخش موزیک و نورپردازی، محیطی آرام و دلنشین را برای شما رقم می زند.

کنترل و نگه دار از راه دور: فرض کنید که به تعطیلات، سفر کاری و یا به خارج از کشور رفته اید، نیاز نیست که از همسایه ها درخواست کنید که در نگه داری استخر به شما کمک کنند. فقط کافی است سیستم نگه داری استخر را فعال کنید و یا با چند کلیک بخش هایی که نیاز به فعال یا غیر فعال شدن را دارند، کنترل نمایید.

در نتیجه سرمایه گذاری در این بخش می تواند آسایش، صرفه جویی در هزینه و کنترل دسترسی را فراهم کند که ما به آن سرمایه گذاری برد برد می گوییم.

[/av_textblock]

[/av_one_full]

نوشته های مشابه